År |
Vinnare |
Stam |
Tid |
Körsven |
1938 |
De Sota, h4 |
Peter Volo |
1.25,9 |
Alexander Finn |
1939 |
De Sota, h5 |
Peter Volo |
1.23,1 |
Alexander Finn |
1942 |
Neulisse, s7 |
Cricri |
1.32,4 |
Celestin Domergue |
1943 |
Nebuleuse V, s8 |
Passeport |
1.25,4 |
Raoul Simonard |
1944 |
Profane, h7 |
Enfant de Troupe |
1.27,3 |
Alfonse Sourroubille |
1945 |
Ovidius Naso, h9 |
Hellenvilliers |
1.23,7 |
Roger Céran-Maillard |
1946 |
Ovidius Naso, h10 |
Hellenvilliers |
1.26,6 |
Roger Céran-Maillard |
1947 |
Mistero, h7 |
Prince Hall |
1.25,7 |
Romolo Ossani |
1948 |
Mighty Ned, h6 |
Volomite |
1.24,0 |
V Antonelli |
1949 |
Venutar, h6 |
Piorin |
1.24,6 |
F Réaud |
1950 |
Scotch Fez, h7 |
Scotland |
1.22,8 |
S Nordin |
1951 |
Mighty Ned, h9 |
Volomite |
1.22.7 |
A Finn |
1952 |
Cancanniére, s6 |
Kankan II |
1.23,1 |
J Chyriacos |
1953 |
Permit, h8 |
Epilog |
1.23,2 |
W Heitmann |
1954 |
Feu Follett X, h5 |
Ogaden |
1.21,9 |
M Riaud |
1955 |
Fortunato II, h6 |
Quito |
1.21,8 |
M Céran-Maillard |
1956 |
Gélinotte, s6 |
Kairos |
1.22,2 |
Charlie Mills |
1957 |
Gélinotte, s7 |
Kairos |
1.20,8 |
Charlie Mills |
1958 |
Jamin, h5 |
Abner |
1.20,0 |
J Riaud |
1959 |
Jamin, h6 |
Abner |
1.20,5 |
J Riaud |
1960 |
Hairos II, h9 |
Kairos |
1.21,3 |
W H Geersen |
1961 |
Masina, s5 |
Quino |
1.20,7 |
F Brohier |
1962 |
Newstar, s5 |
Petit Jean III |
1.20,3 |
W Baronchini |
1963 |
Ozo, s5 |
Vemont |
1.20,1 |
R massue |
1964 |
Nike Hanover, h7 |
Star's Pride |
1.18,9 |
J Frömming |
1965 |
Ozo, s7 |
Vermont |
1.20,5a |
J Frömming |
1966 |
Roquépine, s5 |
Atus II |
1.18,6a |
J R Gougeon |
1967 |
Roquépine, s6 |
Atus II |
1.19,7a |
H Levesque |
1968 |
Roquépine, s7 |
Atus II |
1.19,1a |
J R Gougeon |
1969 |
Upsalin, h5 |
Ecusson |
1.17,6a |
L Sauvé |
1970 |
Toscan, h7 |
Kerjacques |
1.18,3a |
M M Gougeon |
1971 |
Tidalium Pélo, h8 |
Jidalium |
1.17,5a |
J Mary |
1972 |
Tidalium Pélo, h9 |
Jidalium |
1.17,1a |
J Mary |
1973 |
Dart Hanover, h8 |
Hoot Mon |
1.17,3a |
B Lindstedt |
1974 |
Delmonica Hanover, s5 |
Speedy Count |
1.18,4a |
J Frömming |
1975 |
Bellino II, h8 |
Boum III |
1.17,8a |
J R Gougeon |
1976 |
Bellino II, h9 |
Boum III |
1.19,1 |
J R Gougeon |
1977 |
Bellino II, h10 |
Boum III |
1.17,9 |
J R Gougeon |
1978 |
Grandpré, h5 |
Quouick JL |
1.16,9 |
P D Allaire |
1979 |
High Echelon, h6 |
Patara |
1.18,2 |
J P Dubois |
1980 |
Eleazar, h10 |
Kerjacques |
1.18,2 |
L Verroken |
1981 |
Idéal du Gazeau, h7 |
Alexis III |
1.17,4 |
E Lefèvre |
1982 |
Hymour, h9 |
Nonant le Pin |
1.16,9 |
J P Dubois |
1983 |
Idéal du Gazeau, h9 |
Alexis III |
1.18,7 |
E Lefèvre |
1984 |
Lurabo, h7 |
Ura |
1.17,0 |
M M Gougeon |
1985 |
Lutin d'Isigny, h8 |
Firstly |
1.17,8 |
J P André |
1986 |
Ourasi, h6 |
Greyhound |
1.16,6 |
J R Gougeon |
1987 |
Ourasi, h7 |
Greyhound |
1.16,9 |
J R Gougeon |
1988 |
Ourasi, h8 |
Greyhound |
1.15,7 |
J R Gougeon |
1989 |
Queila Gédé, s7 |
Gazon |
1.15,5 |
R Baudron |
1990 |
Ourasi, h10 |
Greyhound |
1.15,2 |
J R Gougeon |
1991 |
Tenor de Baune, h6 |
Le Loir |
1.15,5 |
J B Bossuet |
1992 |
Verdict Gédé, h5 |
Kagino |
1.16,6 |
J C Hallais |
1993 |
Queen L., s7 |
Crowntron |
1.15,8 |
S H Johansson |
1994 |
Sea Cove, h8 |
Bonefish |
1.15,0 |
J Veerbeck |
1995 |
Ina Scot, s6 |
Allen Hanover |
1.14,7 |
H Johansson |
1996 |
Cocktail Jet, h6 |
Quoky Williams |
1.15,5 |
J-E Dubois |
1997 |
Abo Volo, h9 |
Lurabo |
1.14,6 |
J Verbeeck |
1998 |
Dryade des Bois, s7 |
Off Gy |
1.14,3 |
J Verbeeck |
1999 |
Moni Maker, s6 |
Speedy Crown |
1.14,3 |
J M Bazire |
2000 |
Général du Pommeau, h6 |
Sebrazac |
1.12,6 |
J Lepennetier |
2001 |
Varenne, h6 |
Waikiki Beach |
1.13,7 |
G Minucci |
2002 |
Varenne, h7 |
Waikiki Beach |
1.12,8 |
G Minucci |
2003 |
Abano As, h6 |
Dylan Lobell |
1.15,1 |
J Verbeeck |
2004 |
Kesaco Phedo, h6 |
Caballio In Blue |
1.12,2 |
J-M Bazire |
2005 |
Jag De Bellouet, h 8 |
Viking´s Way |
1.12,6 |
Christophe Gallier |
2006 |
Gigant Neo, h 8 |
Super Arnie |
1.12,5 |
Dominik Locqueneux |
2007 |
Offshore Dream, h 5 |
Rêve d'Udon |
1.12,0 |
Pierre Levesque |
2008 |
Offshore Dream, h 6 |
Rêve d'Udon |
1.12,0 |
Pierre Levesque |
2009 |
Meaulnes du Corta, h 9 |
Voici du Niel |
1.12,5 |
Franck Nivard |
2010 |
Oyonnax, h 8 |
In Love With You |
1.12,4 |
Sebastien Ernault |
2011 |
Ready Cash, h 6 |
Indy de Vive |
1.12,1 |
Franck Nivard |
2012 |
Ready Cash, h 7 |
Indy de Vive |
1.12,0 |
Franck Nivard |
2013 |
Royal Dream, h 8 |
Love You |
1.11,9 |
Dubois J.PH |
2014 |
Maharajah, h 9 |
Viking Cronos |
1.13,3 |
Örjan Kihlström |
2015 |
Up And Quick, h 7 |
Buvetier d ´Aunou |
1.12,2 |
J.M. Bazire |
2016 |
Bold Eagle, h 5 |
Ready Cash |
1.11,4 |
Franck Nivard |
2017 |
Bold Eagle, h 6 |
Ready Cash |
1.11,2 |
Franck Nivard |
2018 |
Readly Express, h 6 |
Ready Cash |
1.11,2 |
Björn Goop |
|