Klart för kriterie- och oaksuttagningar

Sex uttagningslopp körs till vardera lopp och för att bärga en finalplats gäller det att sluta bland de två främsta. Finalerna körs på Solvalla söndag 30 september och där väntar två miljoner kronor på vinnaren i kriteriet och 1,4 miljoner kronor på vinnaren av oaks. För de hästar som är med i Premiechansen gäller dubbla prissummor. I kriteriet är distansen 2 640 meter, ett halvvarv länge än i oaks, och båda loppen startas med bil.

Kriterieförsök 1
1 Tartaurus Face – Kolgjini L
2 Elcamino Dimanche – Bergh R
3 Önas Nougat – Nordström P
4 Attraversiamo – Adielsson E
5 Dexter Brick – Djuse M
6 Borups Senator – Eriksson C
7 Carhu – Widell K
8 Look Håleryd – Untersteiner P
9 Sandsjöns Enzo – Lövgren J
10 S.G.Flying Diaval – Kihlström Ö
11 Kaiser Southwind – Lindblom Å
12 My Tambourine Man – Westerholm N

Kriterieförsök 2
1 Holy Water – Eriksson C
2 Global Wise Guy – Kontio J
3 Wisdom Teacher – Lennartsson P
4 Golden News – Linderoth P
5 Rudisha – Bergh R
6 Flight Dynamics – Kihlström Ö
7 Marcello Wibb – Untersteiner J
8 Qvidja’s First – Korpi J
9 Edfromed – Lindblom Å
10 Ad Hoc – Jepson C J
11 Great Winner – Goop B
12 Announcement – Adielsson E

Kriterieförsök 3
1 Mellby Goofy – Ohlsson U
2 Ferrari Sisu – Lugauer C
3 Forfantone Am – Kihlström Ö
4 Noble Boy – Linderoth P
5 That’s Art – Untersteiner P
6 Typhoeus Face – Kolgjini A
7 Onkel K.J. – Kontio J
8 Global Welcome – Adielsson E
9 In Love Boko – Widell K
10 Staro McMillan* – Juul S
11 Global Wildlife – Goop B
12 Mellby Glader – Bergh R

Kriterieförsök 4
1 Mellby Guvernören – Linderoth P
2 Jaguar Dream – Sjöström C
3 Scorzone – Forss M
4 African Coast – Westholm J
5 Address Book – Untersteiner J
6 Crash Axe – Kihlström Ö
7 Intense Boko – Witasp L
8 Aiming to Win – Bergh R
9 Cab Lane – Kontio J
10 Devil Sound – Zackrisson A
11 Smokin Joe – Kolgjini A
12 Garrett Mix – Adielsson E

Kriterieförsök 5
1 Funky – Ohlsson U
2 Alone – Kihlström Ö
3 Baritone Artist – Svedberg M B
4 Gumball In – Untersteiner J
5 Fusion Scoop* – Juul S
6 Peak Fear – Lövgren J
7 Global Withdrawl – Adielsson E
8 Alfred Zonett – Bergh R
9 Danilo Brick – Goop B
10 Campo Bahia – Lugauer C
11 Dats So Cool – Lennartsson P
12 Mellby Guard – Untersteiner P

Kriterieförsök 6
1 Roofie – Untersteiner J
2 Betting Gangster – Jepson C J
3 Inti Boko – Kontio J
4 Riptide R.D. – Nyström P
5 Echelon – Lövgren J
6 Filur Sisu – Nordström P
7 Buzzer Beater – Linderoth P
8 Pinto Bob – Bergh R
9 Fortune Mearas – Ohlsson U
10 Il Boscaiolo – Kolgjini A
11 Fernando Vixi – Korvenoja T
12 Mr Clayton J.F. – Kihlström Ö

Oaksförsök 1
1 Whataboutyou Zaz – Westerholm N
2 Global Vintage – Kontio J
3 DancingQueenDiablo – Untersteiner P
4 Convivial Church – Untersteiner J
5 Evelyn – Kihlström Ö
6 Tzarina Face – Kolgjini L
7 WingsofcrazinessÅs – Oscarsson K
8 A Perfect Victory – Oscarsson J
9 A Sweet Dance – Ohlsson U
10 Ajabaja – Goop B
11 Flaming Ace Sisu – Sjöström C
12 Global Wilderness – Adielsson E

Oaksförsök 2
1 Twinkle Face* – Spangenberg D
2 Conrads Rödluva – Kihlström Ö
3 Mellby Gin – Ohlsson U
4 Activated – Jepson C J
5 Maggie Cash – Eriksson C
6 Fortune Pace – Kylin Blom O
7 Mellby Glorious – Goop B
8 Alfredo Sauce – Andersson M J
9 Aleppo Pine – Haugstad K
10 Maharanee Star – Kolgjini A
11 Haze – Djuse M P
12 Global Wild Card – Adielsson E

Oaksförsök 3
1 Ti Punch Broline – Haugstad K
2 True Devotion – Kontio J
3 Bechamel – Kihlström Ö
4 Borups Syren – Untersteiner P
5 Dancin in the Rain – Linderoth P
6 Miss Sober – Bergh R
7 No Matter – Adielsson E
8 Call Me Brodda – Eriksson K
9 Feather Sisu – Forss M
10 Twyla Face – Ohlsson U
11 Fanny Chenal* – Goop B
12 Up to Me – Sjöström C

Oaksförsök 4
1 Fruska Am – Lindberg K
2 Lamona Håleryd – Jepson C J
3 Racing Brodda – Djuse M
4 Zeta Kronos – Ohlsson U
5 Lipstick Tooma – Ivanov J
6 Absurd – Kihlström Ö
7 Zenita Kronos – Oscarsson K
8 Zara Kronos – Lövgren J
9 Fairytail Mearas – Untersteiner P
10 Au Pair Girl – Bergh R
11 Adorable Lady – Aikio P
12 Loser on Loser – Goop B

Oaksförsök 5
1 La Camilla Pellini – Ohlsson U
2 Valetta – Goop B
3 Global Wishmeluck – Jepson C J
4 Arctic Michelle – Korpi J
5 Staro Miami – Forss M
6 Quarcia – Untersteiner J
7 Aria – Kihlström Ö
8 Musique d’Inverne – Adielsson E
9 Reality Cash – Linderoth P
10 Flair Delice – Lennartsson P
11 Ilydia Boko – Lugauer C
12 Mariah’s Baby K.V. – Kontio J

Oaksförsök 6
1 Fragolini Am – Söderberg L-G
2 Argbiggan – Svanstedt R
3 Formosa Am – Westholm J
4 Laurenti – Bergh R
5 Follow Me Sisu – Djuse M
6 Flash Am – Kihlström Ö
7 Amiral Weah – Adielsson E
8 Felicity Shagwell – Eklundh A
9 Indiana Boko – Kontio J
10 In Royalty Boko – Korvenoja T
11 Souzy – Goop B
12 Zingy Kronos – Ohlsson U

Kanal 75

Senaste inlägg om resultat, tips och nyheter:

You can leave a response, or trackback from your own site.

Skriv en kommentar