Bra läge för förhandsfavoriterna i Derbystoet

På onsdagen lottades uttagningsloppen till Debystoet 2019.
65 fyraåriga ston gör upp om tolv finalplatser i sex försök varav ett ingår i V75-spelet på Jägersro nästa onsdag.
Activated, som tidigare I år vunnit både Drottning Silvias Pokal, fick spår 5 i sitt uttagningslopp. Conrads Rödluva, som hittills tjänat mest i kullen med sina dryga 6,5 miljoner kronor, fick också spår 5 i sitt uttagningslopp.

Startlista
Uttagningslopp 1 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart
1) In the Air Tonight – Tobias O Eriksson
2) Global Well Off – Daniel Wäjersten
3) Ottens Flamma – Peter Untersteiner
4) Valetta – Björn Goop
5) Activated – Carl Johan Jepson
6) Flash Am – Örjan Kihlström
7) Ivy League – Johan Untersteiner
8) Argbiggan – Rickard Svanstedt
9) Elise Andover – Oskar J Andersson
10) Thanasi Bob – Christoffer Eriksson
11) Digital Track – Torbjörn Jansson

Uttagningslopp 2 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart
1) Musique d’Inverne – Erik Adielsson
2) Bring Me Happy – Stefan Persson
3) S.G.Maleficent – Kenneth Haugstad
4) Digital Class – Carl Johan Jepson
5) Fanny Chenal – Björn Goop
6) True Devotion – Peter Untersteiner
7) Procalate – Adrian Kolgjini
8 Head For Home – Rikard N Skoglund
9) Maggie Cash – Torbjörn Jansson
10) Staro Miami – Mika Forss
11) Feather Sisu – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 3 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart
1) Absurd – Kenneth Haugstad
2) Alhambra – Conrad Lugauer
3) Global Vintage – Jorma Kontio
4) Darshana – Carl Johan Jepson
5) Conrads Rödluva – Örjan Kihlström
6) Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
7) Evoque – Björn Goop
8) Miss Sober – Roberg Bergh
9) Estelle Brodda – Kaj Widell
10) Loser On Loser – Erik Adielsson
11) In Royalty Boko – Mika Forss

Uttagningslopp 4 Derbystoet 2019 (V75-4)
2 140 meter autostart
1) Adi Gallia – Nicklas Westerholm
2 Hankypanky Rubyred – Jorma Kontio
3) Au Pair Girl – Robert Bergh
4) Betting Queen – Victor Rosleff
5) Lady Red Summer – Mads H Nielsen
6) A Sweet Dance – Stefan Söderkvist
7) Felicity Shagwell – André Eklundh
8) Nanetta Hill – Joakim Lövgren
9) Ti Punch Broline – Örjan Kihlström
10) Mariah’s Baby K.V. – Erik Adielsson
11) Vinci I.M. – Peter Untersteiner

Uttagningslopp 5 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart
1) Ilydia Boko – Conrad Lugauer
2) Personal Jesus – Markus Niklasson
3) Miss Silver – Oskar J Andersson
4) Lyx Håleryd – Kennath Haugstad
5) Fast Moving Cash – Carl Johan Jepson
6) Aleppo Pine – Örjan Kihlström
7) Zeta Kronos – Björn Goop
8) Indiana Boko – Jorma Kontio
9) Fantasia Sisu – Robert Bergh
10) Global Wireless – Peter Untersteiner

Uttagningslopp 6 Derbystoet 2019
2 140 meter autostart
1) Racing Brodda – Rikard N Skoglund
2) Orbital Ås – Carl Johan Jepson
3) Miss Duffy – Johan Untersteiner
4) Real Caviar – Torbjörn Jansson
5) Call Me Brodda – Kim Eriksson
6) WingsofcrazinessÅs – Kevin Oscarsson
7) Don’t Be Shy – Peter Untersteiner
8) Twinkle Face – Björn Goop
9) Nahema – Thomas Kooyman
10) Flaming Ace Sisu – Peter G Norman
11) No Matter – Erik Adielsson

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75

Senaste inlägg om resultat, tips och nyheter:

You can leave a response, or trackback from your own site.

Skriv en kommentar